
| Spice M-940n - Full phone specifications | |
|---|---|
| Network | |
| Technology | GSM |
| 2G bands | GSM 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 |
| GSM 900 / 1800 / 1900 - SIM 2 | |
| GPRS | Class 12 |
| EDGE | No |
| Launch | |
| Announced | 2010. Released 2010 |
| Status | Discontinued |
| Body | |
| Dimensions | 115 x 50 x 13 mm (4.53 x 1.97 x 0.51 in) |
| Weight | 96 g (3.39 oz) |
| SIM | Dual SIM (Mini-SIM) |
| Flashlight | |
| Display | |
| Type | TFT, 65K colors |
| Size | 2.4 inches, 17.8 cm2 (~31.0% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 240 x 320 pixels, 4:3 ratio (~167 ppi density) |
| Memory | |
| Card slot | microSD (dedicated slot) |
| Phonebook | 1000 entries, Photocall |
| Call records | Yes |
| Internal | 8MB |
| Main Camera | |
| Single | 2 MP |
| Video | Yes |
| Selfie camera | |
| No | |
| Sound | |
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |
| 3.5mm jack | No |
| Comms | |
| WLAN | No |
| Bluetooth | 2.0, A2DP |
| Positioning | No |
| Radio | FM radio, scheduled recording |
| USB | Proprietary |
| Features | |
| Sensors | |
| Messaging | SMS, MMS, Email |
| Browser | WAP 2.0/xHTML |
| Games | Downloadable |
| Java | Yes, MIDP 2.0 |
| MP3/WAV/AAC+ player MP4/H.263 player Organizer Currency/unit convertor Auto Power On/Off Voice memo Predictive text input | |
| Battery | |
| Type | Removable Li-Ion 1000 mAh battery |
| Stand-by | Up to 350 h |
| Talk time | Up to 5 h |
| Misc | |
| Colors | Black |
| Price | About 60 EUR |