
| Spice M-9000 Popkorn - Full phone specifications | |
|---|---|
| Network | |
| Technology | GSM |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| Launch | |
| Announced | 2011 |
| Status | Discontinued |
| Body | |
| Dimensions | 119.2 x 50.3 x 17.4 mm (4.69 x 1.98 x 0.69 in) |
| Weight | 123 g (4.34 oz) |
| SIM | Dual SIM (Mini-SIM) |
| Display | |
| Type | TFT, 256K colors |
| Size | 2.36 inches, 17.2 cm2 (~28.8% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 240 x 320 pixels, 4:3 ratio (~169 ppi density) |
| Memory | |
| Card slot | microSDHC (dedicated slot) |
| Phonebook | 1500 entries |
| Call records | Yes |
| Internal | 87MB |
| Main Camera | |
| Single | 3.15 MP |
| Video | Yes |
| Selfie camera | |
| No | |
| Sound | |
| Loudspeaker | Yes |
| Comms | |
| WLAN | No |
| Bluetooth | 2.1, A2DP |
| Positioning | No |
| Radio | FM radio, recording; built-in antenna |
| USB | 2.0 |
| Features | |
| Sensors | |
| Messaging | SMS, MMS, Email |
| Games | Downloadable |
| Java | Yes |
| Analog TV Pocket Projector Laser Pointer MP4/H.263 player MP3/AAC+ player Organizer Document viewer Voice memo Predictive text input | |
| Battery | |
| Type | Removable Li-Ion 1200 mAh battery |
| Stand-by | Up to 300 h |
| Talk time | Up to 3 h 30 min |
| Misc | |
| Colors | Black/Silver |
| Price | About 60 EUR |