
| Spice M-6900 Knight - Full phone specifications | |
|---|---|
| Network | |
| Technology | GSM |
| 2G bands | GSM 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| Launch | |
| Announced | 2011 |
| Status | Discontinued |
| Body | |
| Dimensions | 116 x 62.5 x 11.6 mm (4.57 x 2.46 x 0.46 in) |
| Weight | 167 g (5.89 oz) |
| SIM | Dual SIM (Mini-SIM) |
| Display | |
| Type | TFT |
| Size | 3.46 inches, 35.6 cm2 (~49.2% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 320 x 480 pixels, 3:2 ratio (~167 ppi density) |
| Memory | |
| Card slot | microSDHC (dedicated slot) |
| Phonebook | 2000 entries |
| Call records | Yes |
| Internal | 39MB |
| Main Camera | |
| Single | 3.15 MP |
| Video | Yes |
| Selfie camera | |
| No | |
| Sound | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| SRS audio | |
| Comms | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n |
| Bluetooth | 2.0, A2DP |
| Positioning | No |
| Radio | FM radio, recording |
| USB | 2.0 |
| Features | |
| Sensors | Proximity |
| Messaging | SMS(threaded view), MMS, Email, IM |
| Games | Downloadable |
| Java | Yes |
| SNS integration MP4/H.263 player MP3/AAC+ player Organizer Voice memo Predictive text input | |
| Battery | |
| Type | Removable Li-Ion 1400 mAh battery |
| Stand-by | Up to 432 h |
| Talk time | Up to 9 h 25 min |
| Misc | |
| Colors | Black |
| Price | About 80 EUR |