
| Spice M-6868N FLO ME - Full phone specifications | |
|---|---|
| Network | |
| Technology | GSM |
| 2G bands | GSM 900 / 1800 |
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| Launch | |
| Announced | 2012, Q2 |
| Status | Discontinued |
| Body | |
| Dimensions | 116 x 60.9 x 12.8 mm (4.57 x 2.40 x 0.50 in) |
| Weight | 87.3 g (3.07 oz) |
| SIM | Mini-SIM |
| Display | |
| Type | TFT, 256K colors |
| Size | 3.5 inches, 36.5 cm2 (~51.6% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 320 x 480 pixels, 3:2 ratio (~165 ppi density) |
| Memory | |
| Card slot | microSDHC (dedicated slot) |
| Phonebook | 2000 entries, Photocall |
| Call records | Yes |
| Internal | 44MB |
| Main Camera | |
| Single | 3.2 MP |
| Video | Yes |
| Selfie camera | |
| No | |
| Sound | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| Comms | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g |
| Bluetooth | 2.0 |
| Positioning | No |
| Radio | FM radio, recording |
| USB | microUSB |
| Features | |
| Sensors | Accelerometer |
| Messaging | SMS, MMS, Email, Push Email, IM |
| Games | Downloadable |
| Java | |
| SNS integration MP4/H.263 player MP3/AAC+ player Organizer Voice memo Predictive text input | |
| Battery | |
| Type | Removable Li-Ion 1150 mAh battery |
| Misc | |
| Colors | Black |
| SAR | 0.85 W/kg (head) |
| Price | About 50 EUR |