
| Spice M-67 3D - Full phone specifications | |
|---|---|
| Network | |
| Technology | GSM |
| 2G bands | GSM 900 / 1800 - SIM 1 |
| GSM 900 / 1800 - SIM 2 | |
| GPRS | Class 12 |
| EDGE | No |
| Launch | |
| Announced | 2010. Released 2010 |
| Status | Discontinued |
| Body | |
| Dimensions | 115 x 50.7 x 12.6 mm (4.53 x 2.00 x 0.50 in) |
| Weight | 70 g (2.47 oz) |
| SIM | Dual SIM (Mini-SIM) |
| Display | |
| Type | TFT |
| Size | 2.36 inches, 17.2 cm2 (~29.6% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 240 x 320 pixels, 4:3 ratio (~169 ppi density) |
| Stereoscopic display | |
| Memory | |
| Card slot | microSDHC (dedicated slot) |
| Phonebook | Practically unlimited entries, Photocall |
| Call records | Yes |
| Main Camera | |
| Single | 2 MP |
| Video | Yes |
| Selfie camera | |
| No | |
| Sound | |
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |
| 3.5mm jack | No |
| Comms | |
| WLAN | No |
| Bluetooth | 2.1, A2DP |
| Positioning | No |
| Radio | FM radio, recording |
| USB | Proprietary |
| Features | |
| Sensors | |
| Messaging | SMS, MMS, Email |
| Browser | WAP 2.0/xHTML |
| Games | Downloadable |
| Java | Yes |
| MP3/AAC+ player MP4/H.264 player Organizer Auto Power On/Off Voice memo Predictive text input | |
| Battery | |
| Type | Removable Li-Ion 1100 mAh battery |
| Stand-by | Up to 260 h |
| Talk time | Up to 4 h 30 min |
| Misc | |
| Colors | Black |
| Price | About 40 EUR |