
| Spice M-6450 - Full phone specifications | |
|---|---|
| Network | |
| Technology | GSM |
| 2G bands | GSM 900 / 1800 - SIM 1 & SIM 2 |
| GPRS | Yes |
| EDGE | No |
| Launch | |
| Announced | 2011 |
| Status | Discontinued |
| Body | |
| Dimensions | 114 x 49 x 10.8 mm (4.49 x 1.93 x 0.43 in) |
| Weight | 101 g (3.56 oz) |
| SIM | Dual SIM (Mini-SIM) |
| Display | |
| Type | TFT |
| Size | 2.36 inches, 17.2 cm2 (~30.9% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 240 x 320 pixels, 4:3 ratio (~169 ppi density) |
| Memory | |
| Card slot | microSDHC (dedicated slot) |
| Phonebook | 500 entries |
| Call records | Yes |
| Internal | 45MB |
| Main Camera | |
| Single | 2 MP |
| Video | Yes |
| Selfie camera | |
| No | |
| Sound | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| SRS audio | |
| Comms | |
| WLAN | No |
| Bluetooth | 2.0, A2DP |
| Positioning | No |
| Radio | FM radio |
| USB | 2.0 |
| Features | |
| Sensors | |
| Messaging | SMS(threaded view), MMS |
| Games | Downloadable |
| Java | Yes |
| MP4/H.263 player MP3/AAC+ player Organizer Voice memo Predictive text input | |
| Battery | |
| Type | Removable Li-Ion 950 mAh battery |
| Stand-by | Up to 200 h |
| Talk time | Up to 6 h 40 min |
| Misc | |
| Colors | Black |
| Price | About 40 EUR |