
| Spice M-5750 - Full phone specifications | |
|---|---|
| Network | |
| Technology | GSM |
| 2G bands | GSM 900 / 1800 - SIM 1 & SIM 2 |
| GPRS | Yes |
| EDGE | No |
| Launch | |
| Announced | 2011 |
| Status | Discontinued |
| Body | |
| Dimensions | 112 x 50 x 12 mm (4.41 x 1.97 x 0.47 in) |
| Weight | 96 g (3.39 oz) |
| SIM | Dual SIM (Mini-SIM) |
| Display | |
| Type | TFT resistive touchscreen |
| Size | 2.76 inches, 23.6 cm2 (~42.1% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 240 x 320 pixels, 4:3 ratio (~145 ppi density) |
| Memory | |
| Card slot | microSDHC (dedicated slot) |
| Phonebook | 1000 entries |
| Call records | Yes |
| Internal | 8MB |
| Main Camera | |
| Single | 1.3 MP |
| Video | Yes |
| Selfie camera | |
| No | |
| Sound | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| Comms | |
| WLAN | No |
| Bluetooth | 2.0, A2DP |
| Positioning | No |
| Radio | FM radio, recording |
| USB | microUSB |
| Features | |
| Sensors | |
| Messaging | SMS(threaded view), MMS, Email |
| Games | Downloadable |
| Java | Yes |
| MP4/H.263 player MP3/AAC+ player Organizer Voice memo Predictive text input | |
| Battery | |
| Type | Removable Li-Ion 1000 mAh battery |
| Stand-by | Up to 500 h |
| Talk time | Up to 5 h |
| Misc | |
| Colors | Black |
| Price | About 40 EUR |