
| Spice M-5400 Boss TV - Full phone specifications | |
|---|---|
| Network | |
| Technology | GSM |
| 2G bands | GSM 900 / 1800 - SIM 1 & SIM 2 |
| GPRS | Yes |
| EDGE | No |
| Launch | |
| Announced | 2012, September. Released 2012, September |
| Status | Discontinued |
| Body | |
| Dimensions | 123 x 57 x 14.5 mm (4.84 x 2.24 x 0.57 in) |
| Weight | 113 g (3.99 oz) |
| SIM | Dual SIM (Mini-SIM) |
| Display | |
| Type | TFT, 256K colors |
| Size | 2.8 inches, 24.3 cm2 (~34.6% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 240 x 320 pixels, 4:3 ratio (~143 ppi density) |
| Memory | |
| Card slot | microSDHC (dedicated slot) |
| Phonebook | 250 entries |
| Call records | Yes |
| Main Camera | |
| Single | 1.3 MP |
| Video | Yes |
| Selfie camera | |
| No | |
| Sound | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | No |
| Comms | |
| WLAN | No |
| Bluetooth | Yes |
| Positioning | No |
| NFC | No |
| Radio | Wireless FM radio (no wired headphones required) |
| USB | Proprietary |
| Features | |
| Sensors | |
| Messaging | Yes |
| Games | Downloadable |
| Java | No |
| Battery | |
| Type | Li-Ion 1800 mAh, removable |
| Stand-by | Up to 360 h |
| Talk time | Up to 6 h |
| Misc | |
| Colors | Black |
| Price | About 30 EUR |