
| Spice M-5363 Boss - Full phone specifications | |
|---|---|
| Network | |
| Technology | GSM |
| 2G bands | GSM 900 / 1800 - SIM 1 & SIM 2 |
| GPRS | No |
| EDGE | No |
| Launch | |
| Announced | 2012, June. Released 2012, June |
| Status | Discontinued |
| Body | |
| Dimensions | 100 x 60.6 x 13 mm (3.94 x 2.39 x 0.51 in) |
| Weight | 102 g (3.60 oz) |
| SIM | Dual SIM (Mini-SIM) |
| Display | |
| Type | TFT, 256K colors |
| Size | 2.4 inches, 17.8 cm2 (~29.4% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 240 x 320 pixels, 4:3 ratio (~167 ppi density) |
| Memory | |
| Card slot | microSDHC (dedicated slot) |
| Phonebook | Practically unlimited entries |
| Call records | Yes |
| Main Camera | |
| Single | 1.3 MP |
| Video | Yes |
| Selfie camera | |
| No | |
| Sound | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | No |
| Comms | |
| WLAN | No |
| Bluetooth | Yes |
| Positioning | No |
| NFC | No |
| Radio | FM radio, recording |
| USB | Proprietary |
| Features | |
| Sensors | |
| Messaging | Yes |
| Games | Downloadable |
| Java | No |
| Battery | |
| Type | Li-Ion 1800 mAh, removable |
| Stand-by | Up to 400 h |
| Talk time | Up to 9 h |
| Misc | |
| Colors | Black |
| Price | About 20 EUR |