
| Spice M-5350 - Full phone specifications | |
|---|---|
| Network | |
| Technology | GSM |
| 2G bands | GSM 900 / 1800 - SIM 1 & SIM 2 |
| GPRS | No |
| EDGE | No |
| Launch | |
| Announced | 2011 |
| Status | Discontinued |
| Body | |
| Dimensions | 104.8 x 56 x 13.2 mm (4.13 x 2.20 x 0.52 in) |
| Weight | 60 g (2.12 oz) |
| SIM | Dual SIM (Mini-SIM) |
| Display | |
| Type | TFT |
| Size | 2.36 inches, 17.2 cm2 (~29.4% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 240 x 320 pixels, 4:3 ratio (~169 ppi density) |
| Memory | |
| Card slot | microSDHC (dedicated slot) |
| Phonebook | 500 entries |
| Call records | Yes |
| Main Camera | |
| Single | VGA |
| Video | Yes |
| Selfie camera | |
| No | |
| Sound | |
| Loudspeaker | Yes |
| Comms | |
| WLAN | No |
| Bluetooth | 2.0, A2DP |
| Positioning | No |
| Radio | FM radio, recording |
| USB | No |
| Features | |
| Sensors | |
| Messaging | SMS(threaded view) |
| Games | Downloadable |
| Java | No |
| MP3/MP4/H.263 player | |
| Battery | |
| Type | Removable Li-Ion 1000 mAh battery |
| Stand-by | Up to 300 h |
| Talk time | Up to 3 h 30 min |
| Misc | |
| Colors | Gray, Red |
| Price | About 30 EUR |