
| Spice M-5252 - Full phone specifications | |
|---|---|
| Network | |
| Technology | GSM |
| 2G bands | GSM 900 / 1800 - SIM 1 |
| GSM 900 / 1800 - SIM 2 | |
| GPRS | Class 12 |
| EDGE | No |
| Launch | |
| Announced | 2010. Released 2010 |
| Status | Discontinued |
| Body | |
| Dimensions | 110.6 x 47 x 15.3 mm (4.35 x 1.85 x 0.60 in) |
| Weight | 92.6 g (3.25 oz) |
| SIM | Dual SIM (Mini-SIM) |
| Display | |
| Type | TFT, 256K colors |
| Size | |
| Resolution | 176 x 220 pixels |
| Memory | |
| Card slot | microSDHC (dedicated slot) |
| Phonebook | 500 entries, Photocall |
| Call records | Yes |
| Main Camera | |
| Single | CIF |
| Video | Yes |
| Selfie camera | |
| No | |
| Sound | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | No |
| Comms | |
| WLAN | No |
| Bluetooth | No |
| Positioning | No |
| Radio | FM radio, scheduled recording |
| USB | No |
| Features | |
| Sensors | |
| Messaging | SMS, MMS, Email |
| Browser | WAP 2.0/xHTML |
| Games | Downloadable |
| Java | |
| MP3/WAV/AAC+ player MP4/H.263 player Organizer Currency/unit convertor Auto Power On/Off Voice memo Predictive text input | |
| Battery | |
| Type | Removable Li-Ion 1300 mAh battery |
| Stand-by | Up to 240 h |
| Talk time | Up to 8 h |
| Misc | |
| Colors | Black |
| Price | About 60 EUR |