
| Spice M-5180 - Full phone specifications | |
|---|---|
| Network | |
| Technology | GSM |
| 2G bands | GSM 900 / 1800 - SIM 1 & SIM 2 |
| GPRS | Yes |
| EDGE | No |
| Launch | |
| Announced | 2011 |
| Status | Discontinued |
| Body | |
| Dimensions | 105.7 x 46.5 x 15.2 mm (4.16 x 1.83 x 0.60 in) |
| Weight | 90 g (3.17 oz) |
| SIM | Dual SIM (Mini-SIM) |
| Display | |
| Type | TFT |
| Size | 1.77 inches, 9.9 cm2 (~20.1% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 128 x 160 pixels (~116 ppi density) |
| Memory | |
| Card slot | microSDHC (dedicated slot) |
| Phonebook | 500 entries |
| Call records | Yes |
| Main Camera | |
| Single | VGA |
| Video | Yes |
| Selfie camera | |
| No | |
| Sound | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | No |
| Comms | |
| WLAN | No |
| Bluetooth | 1.2 |
| Positioning | No |
| Radio | FM radio, recording |
| USB | No |
| Features | |
| Sensors | |
| Messaging | SMS(threaded view), MMS |
| Games | Downloadable |
| Java | No |
| MP3/MP4/H.263 player | |
| Battery | |
| Type | Removable Li-Ion 1800 mAh battery |
| Stand-by | Up to 500 h |
| Talk time | Up to 5 h |
| Misc | |
| Colors | Black/Gold |
| Price | About 30 EUR |