
| Spice M-5161n - Full phone specifications | |
|---|---|
| Network | |
| Technology | GSM |
| 2G bands | GSM 900 / 1800 |
| GPRS | Yes |
| EDGE | No |
| Launch | |
| Announced | 2010. Released 2010 |
| Status | Discontinued |
| Body | |
| Dimensions | 110 x 47 x 14.6 mm (4.33 x 1.85 x 0.57 in) |
| Weight | 88 g (3.10 oz) |
| SIM | Mini-SIM |
| Flashlight | |
| Display | |
| Type | TFT, 65K colors |
| Size | 2.0 inches, 12.6 cm2 (~24.3% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 176 x 220 pixels (~141 ppi density) |
| Memory | |
| Card slot | microSDHC (dedicated slot) |
| Phonebook | 1200 entries |
| Call records | 20 dialed, 20 received, 20 missed calls |
| Internal | 1MB |
| Main Camera | |
| Single | Yes |
| Video | Yes |
| Selfie camera | |
| No | |
| Sound | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| Comms | |
| WLAN | No |
| Bluetooth | 1.2, A2DP |
| Positioning | No |
| Radio | FM radio, scheduled recording |
| USB | |
| Features | |
| Sensors | |
| Messaging | SMS, MMS |
| Browser | WAP 1.2 |
| Games | Downloadable |
| Java | No |
| MP4/H.263 player MP3/WAV/AAC player Auto Power On/Off Voice memo Predictive text input | |
| Battery | |
| Type | Removable Li-Ion 1200 mAh battery |
| Stand-by | Up to 300 h |
| Talk time | Up to 4 h 30 min |
| Misc | |
| Colors | Black |
| Price | About 30 EUR |