
| Spice M-5055 - Full phone specifications | |
|---|---|
| Network | |
| Technology | GSM |
| 2G bands | GSM 900 / 1800 - SIM 1 |
| GSM 900 / 1800 - SIM 2 | |
| GPRS | Yes |
| EDGE | No |
| Launch | |
| Announced | 2010, June. Released 2010, June |
| Status | Discontinued |
| Body | |
| Dimensions | 104.1 x 44.9 x 15.9 mm (4.10 x 1.77 x 0.63 in) |
| Weight | 72.5 g (2.54 oz) |
| SIM | Dual SIM (Mini-SIM) |
| Flashlight | |
| Display | |
| Type | TFT, 65K colors |
| Size | 1.8 inches, 10.2 cm2 (~21.8% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 128 x 160 pixels (~114 ppi density) |
| Memory | |
| Card slot | microSDHC (dedicated slot) |
| Phonebook | 1000 entries |
| Call records | 20 dialed, 20 received, 20 missed calls |
| Internal | 4MB |
| Main Camera | |
| Single | Yes |
| Video | Yes |
| Selfie camera | |
| No | |
| Sound | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | No |
| Comms | |
| WLAN | No |
| Bluetooth | No |
| Positioning | No |
| Radio | FM radio, scheduled recording |
| USB | No |
| Features | |
| Sensors | |
| Messaging | SMS, MMS |
| Browser | WAP 1.2 |
| Games | Downloadable |
| Java | No |
| MP4/H.263 player MP3/AAC player Organizer Auto Power On/Off Predictive text input | |
| Battery | |
| Type | Removable Li-Ion 1000 mAh battery |
| Stand-by | Up to 250 h |
| Talk time | Up to 4 h |
| Misc | |
| Colors | Black |
| Price | About 20 EUR |