
| Spice KT-5353 - Full phone specifications | |
|---|---|
| Network | |
| Technology | GSM |
| 2G bands | GSM 900 / 1800 |
| GPRS | Class 12 |
| EDGE | No |
| Launch | |
| Announced | 2010, September |
| Status | Cancelled |
| Body | |
| Dimensions | 112.9 x 48.2 x 13.2 mm (4.44 x 1.90 x 0.52 in) |
| Weight | 95 g (3.35 oz) |
| SIM | Mini-SIM |
| Flashlight | |
| Display | |
| Type | TFT, 256K colors |
| Size | 2.2 inches, 15.0 cm2 (~27.5% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 180 x 240 pixels, 4:3 ratio (~136 ppi density) |
| Memory | |
| Card slot | microSDHC |
| Phonebook | 500 entries |
| Call records | 20 dialed, 20 received, 20 missed calls |
| Main Camera | |
| Single | VGA |
| Features | LED flash |
| Video | Yes |
| Selfie camera | |
| No | |
| Sound | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | No |
| Comms | |
| WLAN | No |
| Bluetooth | 2.0, A2DP |
| Positioning | No |
| Radio | FM radio, recording |
| USB | microUSB |
| Features | |
| Sensors | |
| Messaging | SMS, MMS, IM |
| Browser | WAP 2.0/xHTML |
| Games | Yes |
| Java | No |
| Facebook, Yahoo, Nimbuzz Modem Webcam | |
| Battery | |
| Type | Removable Li-Ion battery |
| Stand-by | Up to 300 h |
| Talk time | Up to 4 h |
| Misc | |
| Colors | Dark grey |
| Price | About 50 EUR |