
| Spice G-6565 - Full phone specifications | |
|---|---|
| Network | |
| Technology | GSM / HSPA |
| 2G bands | GSM 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 |
| GSM 900 / 1800 / 1900 - SIM 2 | |
| 3G bands | HSDPA 2100 - SIM 1 |
| Speed | HSPA 3.6/0.384 Mbps |
| Launch | |
| Announced | 2010, September. Released 2010, September |
| Status | Discontinued |
| Body | |
| Dimensions | 115.6 x 50.6 x 11.5 mm (4.55 x 1.99 x 0.45 in) |
| Weight | 91.8 g (3.21 oz) |
| SIM | Dual SIM (Mini-SIM) |
| Display | |
| Type | TFT, 256K colors |
| Size | 2.4 inches, 17.8 cm2 (~30.5% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 240 x 320 pixels, 4:3 ratio (~167 ppi density) |
| Memory | |
| Card slot | microSDHC (dedicated slot) |
| Phonebook | 1000 entries |
| Call records | 20 dialed, 20 received, 20 missed calls |
| Internal | 16MB |
| Main Camera | |
| Single | 3.15 MP |
| Video | Yes |
| Selfie camera | |
| Single | Yes |
| Video | |
| Sound | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | No |
| Comms | |
| WLAN | No |
| Bluetooth | 2.1, A2DP |
| Positioning | No |
| Radio | No |
| USB | Proprietary |
| Features | |
| Sensors | |
| Messaging | SMS, MMS, IM |
| Browser | WAP 2.0/xHTML |
| Games | Yes |
| Java | Yes |
| MP4/H.263 player MP3/AAC+ player Organizer Currency/Unit Convertor Auto Power On/Off Predictive text input | |
| Battery | |
| Type | Removable Li-Ion 900 mAh battery |
| Stand-by | Up to 200 h (2G) / Up to 150 h (3G) |
| Talk time | Up to 4 h (2G) / Up to 3 h (3G) |
| Misc | |
| Colors | Black |
| Price | About 150 EUR |