
| Spice Fire One (Mi-FX-1) - Full phone specifications | |
|---|---|
| Network | |
| Technology | GSM |
| 2G bands | GSM 900 / 1800 - SIM 1 & SIM 2 |
| GPRS | Class 12 |
| EDGE | Class 12 |
| Launch | |
| Announced | 2014, August. Released 2014, August |
| Status | Discontinued |
| Body | |
| Dimensions | 115.6 x 62 x 11.2 mm (4.55 x 2.44 x 0.44 in) |
| Weight | 65 g (2.29 oz) |
| SIM | Dual SIM (Mini-SIM) |
| Display | |
| Type | TFT, 256K colors |
| Size | 3.5 inches, 36.5 cm2 (~50.9% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 320 x 480 pixels, 3:2 ratio (~165 ppi density) |
| Platform | |
| OS | Firefox OS |
| Chipset | Spreadtrum 6821 |
| CPU | 1.0 GHz |
| Memory | |
| Card slot | microSDHC (dedicated slot) |
| Internal | 256MB 128MB RAM |
| Main Camera | |
| Single | 1.3 MP |
| Features | LED flash |
| Video | Yes |
| Selfie camera | |
| Single | VGA |
| Video | |
| Sound | |
| Loudspeaker | Yes, dual speakers |
| 3.5mm jack | Yes |
| Comms | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n |
| Bluetooth | 2.1, A2DP |
| Positioning | No |
| NFC | No |
| Radio | FM radio |
| USB | microUSB 2.0 |
| Features | |
| Sensors | Accelerometer |
| MP4/H.263 player MP3/AAC player | |
| Battery | |
| Type | Li-Ion 1400 mAh battery |
| Stand-by | Up to 120 h |
| Talk time | Up to 8 h |
| Music play | Up to 20 h |
| Misc | |
| Colors | White, Black, Orange |
| SAR EU | 0.74 W/kg (head) |