
| Spice D-6666 - Full phone specifications | |
|---|---|
| Network | |
| Technology | GSM / CDMA2000 |
| 2G bands | GSM 900 / 1800 - SIM 1 |
| GSM 900 / 1800 - SIM 2 | |
| 3G bands | CDMA2000 1x |
| Speed | Yes, 384 kbps |
| Launch | |
| Announced | 2010. Released 2010 |
| Status | Discontinued |
| Body | |
| Dimensions | 115 x 51.5 x 14.3 mm (4.53 x 2.03 x 0.56 in) |
| Weight | 104 g (3.67 oz) |
| SIM | Dual SIM (Mini-SIM) |
| Display | |
| Type | TFT, 65K colors |
| Size | 2.4 inches, 17.8 cm2 (~30.1% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 240 x 320 pixels, 4:3 ratio (~167 ppi density) |
| Memory | |
| Card slot | microSDHC (dedicated slot) |
| Phonebook | 1000 entries, Photocall |
| Call records | Yes |
| Main Camera | |
| Single | 2 MP |
| Video | Yes |
| Selfie camera | |
| No | |
| Sound | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | No |
| Comms | |
| WLAN | No |
| Bluetooth | 2.0, A2DP |
| Positioning | No |
| Radio | FM radio, scheduled recording |
| USB | Proprietary |
| Features | |
| Sensors | |
| Messaging | SMS, MMS, Email |
| Browser | WAP 2.0/xHTML |
| Games | Downloadable |
| Java | Yes |
| MP4/H.263 player MP3/WAV/AAC+ player Organizer Currency/unit convertor Auto Power On/Off Voice memo Predictive text input | |
| Battery | |
| Type | Removable Li-Ion battery |
| Stand-by | Up to 140 h |
| Talk time | Up to 4 h 30 min |
| Misc | |
| Colors | Black |
| Price | About 80 EUR |