
| Spice D-1111 - Full phone specifications | |
|---|---|
| Network | |
| Technology | GSM / CDMA2000 |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | CDMA2000 1x |
| Speed | Yes, 384 kbps |
| Launch | |
| Announced | 2010. Released 2010 |
| Status | Discontinued |
| Body | |
| Dimensions | 110.8 x 58.3 x 16.8 mm (4.36 x 2.30 x 0.66 in) |
| Weight | 130.2 g (4.59 oz) |
| SIM | Mini-SIM |
| Display | |
| Type | TFT resistive touchscreen, 256K colors |
| Size | 2.8 inches, 24.3 cm2 (~37.6% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 240 x 320 pixels, 4:3 ratio (~143 ppi density) |
| Platform | |
| OS | Microsoft Windows Mobile 6.0 |
| Memory | |
| Card slot | microSDHC (dedicated slot) |
| Internal | 60MB |
| Main Camera | |
| Single | 2 MP |
| Video | Yes |
| Selfie camera | |
| No | |
| Sound | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | No |
| Comms | |
| WLAN | No |
| Bluetooth | 1.2, A2DP |
| Positioning | No |
| Radio | No |
| USB | Proprietary |
| Features | |
| Sensors | |
| Browser | WAP 2.0/xHTML, HTML |
| MP3/WAV/AAC+ player MP4/H.263 player Organizer Document viewer Currency/unit convertor Voice memo Predictive text input | |
| Battery | |
| Type | Removable Li-Ion 1350 mAh battery |
| Stand-by | Up to 120 h |
| Talk time | Up to 8 h |
| Misc | |
| Colors | Black |
| Price | About 90 EUR |