
| Sony Xperia Z4 Compact - Full phone specifications | |
|---|---|
| Network | |
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1700 / 1900 / 2100 |
| HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 | |
| 4G bands | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 13, 17, 20 |
| 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 17, 20 | |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE Cat4 150/50 Mbps |
| Launch | |
| Announced | Exp. announcement 2015, Q3 |
| Status | Cancelled |
| Body | |
| Dimensions | - |
| Weight | - |
| SIM | Nano-SIM |
| IP68 dust tight and water resistant (immersible up to 1.5m for 30 min) | |
| Display | |
| Type | IPS LCD |
| Size | 4.7 inches, 60.9 cm2 |
| Resolution | 1080 x 1920 pixels, 16:9 ratio (~469 ppi density) |
| Protection | Shatter proof glass |
| Triluminos display X-Reality Engine | |
| Platform | |
| OS | Android 5.0 (Lollipop) |
| Chipset | Qualcomm MSM8994 Snapdragon 810 (20 nm) |
| CPU | Octa-core (4x1.5 GHz Cortex-A53 & 4x2.0 GHz Cortex-A57) |
| GPU | Adreno 430 |
| Memory | |
| Card slot | microSDXC (dedicated slot) |
| Internal | 16GB 3GB RAM, 32GB 3GB RAM |
| eMMC 5.0 | |
| Main Camera | |
| Single | 20.7 MP, 1/2.3", AF |
| Features | LED flash, HDR, panorama |
| Video | 4K@30fps, 1080p@60fps, 720p@120fps, HDR |
| Selfie camera | |
| Single | 5 MP |
| Video | 1080p@30fps |
| Sound | |
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |
| 3.5mm jack | Yes |
| Comms | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, DLNA, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP, aptX |
| Positioning | GPS, GLONASS, BDS |
| NFC | Yes |
| Radio | FM radio, RDS |
| USB | microUSB 2.0 (MHL TV-out), OTG |
| Features | |
| Sensors | Accelerometer, gyro, proximity, compass, barometer |
| ANT+ | |
| Battery | |
| Type | Li-Ion 3000 mAh, non-removable |
| Charging | 18W wired, QC2 |
| Misc | |
| Colors | Black, White |