
| Sony Xperia X Ultra - Full phone specifications | |
|---|---|
| Network | |
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| 4G bands | LTE |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE (2CA) Cat6 300/50 Mbps |
| Launch | |
| Announced | Not announced yet |
| Status | Cancelled |
| Body | |
| Dimensions | - |
| Weight | - |
| SIM | Nano-SIM |
| IP68 dust tight and water resistant (immersible up to 1.5m for 30 min) | |
| Display | |
| Type | IPS LCD |
| Size | 6.45 inches, 107.4 cm2 |
| Resolution | 1440 x 2880 pixels, 18:9 ratio (~499 ppi density) |
| Platform | |
| OS | Android 7.0 (Nougat) |
| Chipset | Qualcomm SDM660 Snapdragon 660 (14 nm) |
| CPU | Octa-core (4x2.2 GHz Kryo 260 Gold & 4x1.8 GHz Kryo 260 Silver) |
| GPU | Adreno 512 |
| Memory | |
| Card slot | microSDXC |
| Internal | 64GB 4GB RAM |
| eMMC 5.1 | |
| Main Camera | |
| Single | 19 MP, AF |
| Features | LED flash, panorama, HDR |
| Video | Yes |
| Selfie camera | |
| Single | 13 MP |
| Video | |
| Sound | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| Comms | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n, Wi-Fi Direct, DLNA |
| Bluetooth | 4.2, A2DP, LE |
| Positioning | GPS, GLONASS |
| NFC | Yes |
| Radio | To be confirmed |
| USB | Yes |
| Features | |
| Sensors | Accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Battery | |
| Type | Li-Ion 3050 mAh, non-removable |
| Charging | 18W wired, QC3 |
| Misc | |
| Colors | Gray, Red |