
| Sony Xperia Tablet S - Full tablet specifications | |
|---|---|
| Network | |
| Technology | No cellular connectivity |
| 2G bands | N/A |
| GPRS | No |
| EDGE | No |
| Launch | |
| Announced | 2012, August. Released 2012, September |
| Status | Discontinued |
| Body | |
| Dimensions | 239.8 x 174.4 x 8.8 mm (9.44 x 6.87 x 0.35 in) |
| Weight | 570 g (1.26 lb) |
| SIM | No |
| Display | |
| Type | LED-backlit LCD, |
| Size | 9.4 inches, 256.2 cm2 (~61.3% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 800 x 1280 pixels, 16:10 ratio (~161 ppi density) |
| Protection | Oleophobic coating |
| IPX-4 splash proof | |
| Platform | |
| OS | Android 4.0.3 (Ice Cream Sandwich), upgradable to 4.1 (Jelly Bean) |
| Chipset | Nvidia Tegra 3 |
| CPU | Quad-core 1.3 GHz Cortex-A9 |
| GPU | ULP GeForce |
| Memory | |
| Card slot | SD, up to 32 GB |
| Internal | 16GB 1GB RAM, 32GB 1GB RAM, 64GB 1GB RAM |
| Main Camera | |
| Single | 8 MP, AF |
| Video | 1080p@30fps |
| Selfie camera | |
| Single | 1 MP |
| Video | 720p |
| Sound | |
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |
| 3.5mm jack | Yes |
| Comms | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n, dual-band, hotspot |
| Bluetooth | 3.0, A2DP |
| Positioning | GPS |
| Infrared port | Yes |
| Radio | No |
| USB | microUSB 2.0 (MHL TV-out) |
| Features | |
| Sensors | Accelerometer, gyro, compass |
| MP4/H.264 player MP3/WAV/eAAC+ player Organizer Document viewer Photo viewer/editor Voice memo Predictive text input | |
| Battery | |
| Type | Non-removable Li-Ion 6000 mAh battery |
| Talk time | Up to 12 h (multimedia) |
| Misc | |
| Colors | Black/Silver |
| Price | About 190 EUR |