
| Sony Xperia T2 Ultra dual - Full phone specifications | |
|---|---|
| Network | |
| Technology | GSM / HSPA |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 - SIM 1 |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps |
| Launch | |
| Announced | 2014, January. Released 2014, March |
| Status | Discontinued |
| Body | |
| Dimensions | 165.2 x 83.8 x 7.7 mm (6.50 x 3.30 x 0.30 in) |
| Weight | 171.8 g (6.03 oz) |
| SIM | Dual SIM (Micro-SIM, dual stand-by) |
| Display | |
| Type | IPS LCD |
| Size | 6.0 inches, 99.2 cm2 (~71.7% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 720 x 1280 pixels, 16:9 ratio (~245 ppi density) |
| Triluminos display | |
| Platform | |
| OS | Android 4.3 (Jelly Bean), upgradable to 5.1.1 (Lollipop) |
| Chipset | Qualcomm MSM8228 Snapdragon 400 (28 nm) |
| CPU | Quad-core 1.4 GHz Cortex-A7 |
| GPU | Adreno 305 |
| Memory | |
| Card slot | microSDHC (dedicated slot) |
| Internal | 8GB 1GB RAM |
| eMMC 4.5 | |
| Main Camera | |
| Single | 13 MP, AF |
| Features | LED flash, HDR |
| Video | 1080p@30fps, HDR |
| Selfie camera | |
| Single | 1.1 MP |
| Video | 720p@30fps |
| Sound | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| Comms | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n, dual-band, Wi-Fi Direct, DLNA, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP, aptX |
| Positioning | GPS, GLONASS |
| NFC | Yes |
| Radio | FM radio, RDS |
| USB | microUSB 2.0 (MHL TV-out) |
| Features | |
| Sensors | Accelerometer, gyro, proximity, compass |
| ANT+ | |
| Battery | |
| Type | Li-Ion 3000 mAh, non-removable |
| Stand-by | Up to 1120 h (2G) / Up to 1093 h (3G) |
| Talk time | Up to 16 h (2G) / Up to 30 h (3G) |
| Music play | Up to 89 h |
| Misc | |
| Colors | Black, White, Purple |
| Models | D5322 |
| SAR | 1.22 W/kg (head) 1.10 W/kg (body) |
| SAR EU | 0.49 W/kg (head) 0.82 W/kg (body) |
| Price | About 280 EUR |