
| Sony Xperia SL - Full phone specifications | |
|---|---|
| Network | |
| Technology | GSM / HSPA |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| Speed | HSPA 14.4/5.76 Mbps |
| Launch | |
| Announced | 2012, August. Released 2012, September |
| Status | Discontinued |
| Body | |
| Dimensions | 128 x 64 x 10.6 mm (5.04 x 2.52 x 0.42 in) |
| Weight | 144 g (5.08 oz) |
| SIM | Micro-SIM |
| Display | |
| Type | LED-backlit LCD, |
| Size | 4.3 inches, 51.0 cm2 (~62.2% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 720 x 1280 pixels, 16:9 ratio (~342 ppi density) |
| Protection | Scratch-resistant glass |
| Platform | |
| OS | Android 4.0.4 (Ice Cream Sandwich), upgradable to 4.1.2 (Jelly Bean) |
| Chipset | Qualcomm MSM8260 Snapdragon S3 |
| CPU | Dual-core 1.7 GHz Scorpion |
| GPU | Adreno 220 |
| Memory | |
| Card slot | No |
| Internal | 32GB 1GB RAM |
| Main Camera | |
| Single | 12 MP, AF |
| Features | LED flash, panorama |
| Video | 1080p@30fps |
| Selfie camera | |
| Single | 1.3 MP |
| Video | 720p@30fps |
| Sound | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| Comms | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, DLNA, hotspot |
| Bluetooth | 3.0, A2DP, EDR |
| Positioning | GPS, A-GPS, GLONASS |
| NFC | Yes |
| Radio | Stereo FM radio, RDS |
| USB | microUSB 2.0, OTG |
| Features | |
| Sensors | Accelerometer, gyro, proximity, compass |
| ANT+ 50 GB of Cloud storage (time limited offer) TV launcher HDMI port MP4/H.264/WMV player MP3/eAAC+/WMA/WAV player TrackID music recognition Document viewer Voice memo/dial/commands Predictive text input | |
| Battery | |
| Type | Non-removable Li-Ion 1750 mAh battery |
| Stand-by | Up to 420 h |
| Talk time | Up to 8 h 30 min |
| Music play | Up to 25 h |
| Misc | |
| Colors | Black, White, Silver, Pink |
| Models | LT26ii |
| SAR | 1.31 W/kg (head) 0.60 W/kg (body) |
| SAR EU | 1.30 W/kg (head) |
| Price | About 240 EUR |