
| Sony Xperia M Ultra - Full phone specifications | |
|---|---|
| Network | |
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| 4G bands | LTE |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE (2CA) Cat6 300/50 Mbps |
| Launch | |
| Announced | Not announced yet |
| Status | Cancelled |
| Body | |
| Dimensions | - |
| Weight | - |
| SIM | Nano-SIM |
| IP68 dust tight and water resistant (immersible up to 1.5m for 30 min) | |
| Display | |
| Type | IPS-NEO LCD |
| Size | 6.0 inches, 99.2 cm2 |
| Resolution | 1080 x 1920 pixels, 16:9 ratio (~367 ppi density) |
| Protection | Scratch-resistant glass |
| Platform | |
| OS | Android 6.0 (Marshmallow) |
| Chipset | Qualcomm MSM8976 Snapdragon 652 (28 nm) |
| CPU | Octa-core (4x1.8 GHz Cortex-A72 & 4x1.4 GHz Cortex-A53) |
| GPU | Adreno 510 |
| Memory | |
| Card slot | microSDXC (dedicated slot) |
| Internal | 32GB 3GB RAM |
| eMMC 5.1 | |
| Main Camera | |
| Single | 23 MP, PDAF |
| Features | LED flash, HDR, panorama |
| Video | 4K@30fps, HDR |
| Selfie camera | |
| Single | 16 MP, f/2.0, 23mm (wide), 1/2.6" |
| Video | 1080p@30ps |
| Sound | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| Comms | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n, dual-band, Wi-Fi Direct, DLNA |
| Bluetooth | 4.2, A2DP, LE, aptX |
| Positioning | GPS, GLONASS |
| NFC | Yes |
| Radio | FM radio |
| USB | USB Type-C |
| Features | |
| Sensors | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, proximity, compass |
| Battery | |
| Type | Li-Ion 4280 mAh, non-removable |
| Misc | |
| Colors | Black, White, Gold |