
| Sony Xperia LT29i Hayabusa - Full phone specifications | |
|---|---|
| Network | |
| Technology | GSM / HSPA |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA |
| Speed | HSPA 21.1/5.76 Mbps |
| GPRS | Up to 86 kbps |
| EDGE | Up to 237 kbps |
| Launch | |
| Announced | Exp. announcement 2012, August |
| Status | Discontinued |
| Body | |
| Dimensions | 8.6mm thick |
| Weight | 127g (4.48 oz) |
| SIM | Mini-SIM |
| Display | |
| Type | LED-backlit LCD, |
| Size | 4.6 inches, 58.3 cm2 (~64.5% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 720 x 1280 pixels, 16:9 ratio (~319 ppi density) |
| Protection | Scratch-resistant glass |
| Platform | |
| OS | Android 4.0 (Ice Cream Sandwich) |
| Chipset | Qualcomm MSM8960 Snapdragon S4 Plus |
| CPU | Dual-core 1.5 GHz Krait |
| GPU | Adreno 225 |
| Memory | |
| Card slot | microSDHC (dedicated slot) |
| Internal | 1GB RAM |
| Main Camera | |
| Single | 13 MP, AF |
| Features | LED flash, panorama |
| Video | 1080p@30fps |
| Selfie camera | |
| Single | Yes |
| Video | |
| Sound | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| Comms | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Direct, DLNA, hotspot |
| Bluetooth | 2.1, A2DP, EDR |
| Positioning | GPS, A-GPS |
| NFC | Yes |
| USB | microUSB 2.0, OTG |
| Features | |
| Sensors | Accelerometer, gyro, proximity, compass |
| HDMI port MP4/H.264/WMV player MP3/eAAC+/WMA/WAV player TrackID music recognition Document viewer Voice memo/dial/commands Predictive text input | |
| Battery | |
| Type | Removable Li-Ion 1700 mAh battery |
| Misc | |
| Colors | Black |