
| Sony Xperia L1 - Full phone specifications | |
|---|---|
| Network | |
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 (dual-SIM model only) |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| 4G bands | 1, 2, 3, 5, 7, 8, 20 |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE Cat4 150/50 Mbps |
| Launch | |
| Announced | 2017, March. Released 2017, June |
| Status | Discontinued |
| Body | |
| Dimensions | 151 x 74 x 8.7 mm (5.94 x 2.91 x 0.34 in) |
| Weight | 180 g (6.35 oz) |
| Build | Glass front, plastic back, plastic frame |
| SIM | Nano-SIMNano-SIM + Nano-SIM |
| Display | |
| Type | IPS LCD |
| Size | 5.5 inches, 83.4 cm2 (~74.6% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 720 x 1280 pixels, 16:9 ratio (~267 ppi density) |
| Protection | Scratch-resistant glass (> 6H) |
| Platform | |
| OS | Android 7.0 (Nougat) |
| Chipset | Mediatek MT6737T (28 nm) |
| CPU | Quad-core 1.45 GHz Cortex-A53 |
| GPU | Mali-T720MP2 |
| Memory | |
| Card slot | microSDXC (uses shared SIM slot) |
| Internal | 16GB 2GB RAM |
| eMMC 5.0 | |
| Main Camera | |
| Single | 13 MP, f/2.2, AF |
| Features | LED flash, HDR |
| Video | 1080p@30fps |
| Selfie camera | |
| Single | 5 MP, f/2.2, 24mm (wide) |
| Video | 1080p@30fps |
| Sound | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| Comms | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth | 4.2, A2DP, LE, aptX |
| Positioning | GPS, GLONASS, BDS |
| NFC | Yes |
| Radio | FM radio |
| USB | USB Type-C 2.0 |
| Features | |
| Sensors | Accelerometer, proximity, compass |
| Battery | |
| Type | Li-Ion 2620 mAh, non-removable |
| Stand-by | Up to 639 h (2G) / Up to 687 h (3G) |
| Talk time | Up to 13 h (2G) / Up to 11 h 30 min (3G) |
| Music play | Up to 63 h |
| Misc | |
| Colors | Black, White, Pink |
| Models | G3312, G3311, G3313 |
| Price | About 110 EUR |