
| Sony Xperia L - Full phone specifications | |
|---|---|
| Network | |
| Technology | GSM / HSPA |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - C2104, C2105 |
| 3G bands | HSDPA 900 / 2100 - C2105 |
| HSDPA 850 / 1700 / 1900 / 2100 - C2104 | |
| Speed | HSPA 21.1/5.76 Mbps |
| Launch | |
| Announced | 2013, March. Released 2013, May |
| Status | Discontinued |
| Body | |
| Dimensions | 128.7 x 65 x 9.7 mm (5.07 x 2.56 x 0.38 in) |
| Weight | 137 g (4.83 oz) |
| SIM | Mini-SIM |
| Display | |
| Type | TFT |
| Size | 4.3 inches, 51.0 cm2 (~60.9% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 480 x 854 pixels, 16:9 ratio (~228 ppi density) |
| Protection | Scratch-resistant glass |
| Platform | |
| OS | Android 4.1 (Jelly Bean), upgradable to 4.2.2 (Jelly Bean) |
| Chipset | Qualcomm MSM8230 Snapdragon 400 (28 nm) |
| CPU | Dual-core 1.0 GHz Krait |
| GPU | Adreno 305 |
| Memory | |
| Card slot | microSDHC (dedicated slot) |
| Internal | 8GB (5.8GB user available), 1GB RAM |
| eMMC 4.5 | |
| Main Camera | |
| Single | 8 MP, f/2.4, AF |
| Features | LED flash, HDR |
| Video | 720p@30fps, HDR |
| Selfie camera | |
| Single | VGA |
| Video | |
| Sound | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| Comms | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n, dual-band, Wi-Fi Direct, DLNA, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP |
| Positioning | GPS |
| NFC | Yes |
| Radio | Stereo FM radio, RDS |
| USB | microUSB 2.0 |
| Features | |
| Sensors | Accelerometer, proximity, compass |
| Battery | |
| Type | Li-Ion 1750 mAh, removable |
| Stand-by | Up to 498 h (2G) / Up to 454 h (3G) |
| Talk time | Up to 8 h 30 min (2G) / Up to 9 h (3G) |
| Music play | Up to 43 h 12 min |
| Misc | |
| Colors | Black, White, Red |
| Models | C2105, C2104 |
| SAR | 0.79 W/kg (head) 1.38 W/kg (body) |
| SAR EU | 0.69 W/kg (head) |
| Price | About 130 EUR |