
| Sony Xperia J - Full phone specifications | |
|---|---|
| Network | |
| Technology | GSM / HSPA |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 900 / 2100 - ST26i |
| HSDPA 850 / 1900 / 2100 - ST26a | |
| Speed | HSPA 7.2/5.76 Mbps |
| Launch | |
| Announced | 2012, August. Released 2012, October |
| Status | Discontinued |
| Body | |
| Dimensions | 124.3 x 61.2 x 9.2 mm (4.89 x 2.41 x 0.36 in) |
| Weight | 124 g (4.37 oz) |
| SIM | Mini-SIM |
| Display | |
| Type | TFT |
| Size | 4.0 inches, 44.1 cm2 (~58.0% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 480 x 854 pixels, 16:9 ratio (~245 ppi density) |
| Protection | Corning Gorilla Glass |
| Platform | |
| OS | Android 4.0.4 (Ice Cream Sandwich), upgradable to 4.1.2 (Jelly Bean) |
| Chipset | Qualcomm MSM7227A Snapdragon S1 |
| CPU | 1.0 GHz Cortex-A5 |
| GPU | Adreno 200 |
| Memory | |
| Card slot | microSDHC (dedicated slot) |
| Internal | 4GB (2GB user available), 512MB RAM |
| Main Camera | |
| Single | 5 MP, AF |
| Features | LED flash |
| Video | 480p |
| Selfie camera | |
| Single | VGA |
| Video | |
| Sound | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| Comms | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, DLNA, hotspot |
| Bluetooth | 2.1, A2DP, EDR |
| Positioning | GPS, A-GPS |
| Radio | Stereo FM radio, RDS |
| USB | microUSB 2.0 |
| Features | |
| Sensors | Accelerometer, proximity, compass |
| Battery | |
| Type | Removable Li-Ion 1750 mAh battery |
| Stand-by | Up to 607 h (2G) / Up to 618 h (3G) |
| Talk time | Up to 5 h 36 min (2G) / Up to 7 h 18 min (3G) |
| Misc | |
| Colors | Black, White, Gold, Pink |
| Models | ST26i |
| SAR | 0.63 W/kg (head) 0.50 W/kg (body) |
| SAR EU | 0.73 W/kg (head) |
| Price | About 140 EUR |