
| Sony Xperia H8541 - Full phone specifications | |
|---|---|
| Network | |
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 (dual-SIM model only) |
| 3G bands | HSDPA 800 / 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G bands | LTE |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE (2CA) Cat16 1024/150 Mbps |
| Launch | |
| Announced | Not announced yet |
| Status | Cancelled |
| Body | |
| Dimensions | 149 x 74 x 7.5 mm (5.87 x 2.91 x 0.30 in) |
| Weight | - |
| SIM | Nano-SIMNano-SIM + Nano-SIM |
| IP68 dust tight and water resistant (immersible up to 1.5m for 30 min) | |
| Display | |
| Type | IPS LCD, HDR10 |
| Size | 5.7 inches, 83.8 cm2 (~76.0% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 2160 x 4320 pixels, 18:9 ratio (~847 ppi density) |
| Triluminos display X-Reality Engine | |
| Platform | |
| OS | Android 8.0 (Oreo) |
| Chipset | Qualcomm MSM8998 Snapdragon 835 (10 nm) |
| CPU | Octa-core (4x2.45 GHz Kryo & 4x1.9 GHz Kryo) |
| GPU | Adreno 540 |
| Memory | |
| Card slot | microSDXC (uses shared SIM slot) - dual SIM model only |
| Internal | 64GB 4GB RAM |
| Main Camera | |
| Single | 19 MP, predictive PDAF |
| Features | Laser AF, color spectrum sensor, HDR, panorama, LED flash |
| Video | 4K@30fps, 720p@960fps, HDR |
| Selfie camera | |
| Single | 13 MP |
| Video | |
| Sound | |
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |
| 3.5mm jack | Yes |
| 24-bit/192kHz audio | |
| Comms | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, DLNA |
| Bluetooth | 5.0, A2DP, aptX, LE |
| Positioning | GPS, GLONASS, BDS, GALILEO |
| NFC | Yes |
| Radio | No |
| USB | USB Type-C 3.1, OTG |
| Features | |
| Sensors | Fingerprint (side-mounted, region dependent), accelerometer, gyro, proximity, barometer, compass |
| Battery | |
| Type | Li-Ion 3420 mAh, non-removable |
| Charging | 18W wired, QC3 |
| Misc | |
| Colors | Black, Gold |
| Models | H8541 |