
| Sony Xperia GX SO-04D - Full phone specifications | |
|---|---|
| Network | |
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA |
| 4G bands | 1 |
| Speed | HSPA 14.4/5.76 Mbps, LTE Cat2 50/25 Mbps |
| GPRS | Up to 86 kbps |
| EDGE | Up to 237 kbps |
| Launch | |
| Announced | 2012, May. Released 2012, August |
| Status | Discontinued |
| Body | |
| Dimensions | 131 x 69 x 8.6 mm (5.16 x 2.72 x 0.34 in) |
| Weight | 127 g (4.48 oz) |
| SIM | Micro-SIM |
| Display | |
| Type | LED-backlit LCD, |
| Size | 4.6 inches, 58.3 cm2 (~64.5% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 720 x 1280 pixels, 16:9 ratio (~319 ppi density) |
| Protection | Scratch-resistant glass |
| Platform | |
| OS | Android 4.0 (Ice Cream Sandwich) |
| Chipset | Qualcomm MSM8960 Snapdragon S4 Plus |
| CPU | Dual-core 1.5 GHz Krait |
| GPU | Adreno 225 |
| Memory | |
| Card slot | microSDHC (dedicated slot) |
| Internal | 16GB 1GB RAM |
| Main Camera | |
| Single | 13 MP, AF |
| Features | LED flash, panorama |
| Video | 1080p@30fps |
| Selfie camera | |
| Single | 1.3 MP |
| Video | 720p@30fps |
| Sound | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| Comms | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n, dual-band, Wi-Fi Direct, DLNA, hotspot |
| Bluetooth | 3.1, A2DP |
| Positioning | GPS, A-GPS |
| Radio | No |
| USB | microUSB 2.0 (MHL TV-out) |
| Features | |
| Sensors | Accelerometer, gyro, proximity, compass |
| MP4/H.264/WMV player MP3/eAAC+/WMA/WAV player TrackID music recognition Document viewer Voice memo/dial/commands Predictive text input | |
| Battery | |
| Type | Removable Li-Ion 1700 mAh battery |
| Stand-by | Up to 300 h (2G) / Up to 380 h (3G) |
| Talk time | Up to 6 h 40 min (2G) / Up to 6 h 40 min (3G) |
| Misc | |
| Colors | Black, White |
| SAR EU | 1.10 W/kg (head) |
| Price | About 290 EUR |