
| Sony Xperia acro HD SOI12 - Full phone specifications | |
|---|---|
| Network | |
| Technology | GSM / HSPA / CDMA2000 |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 2100 |
| CDMA2000 1x | |
| Speed | HSPA 10.2/5.76 Mbps, EV-DO Rev.A 3.1 Mbps |
| Launch | |
| Announced | 2012, May. Released 2012, Q4 |
| Status | Discontinued |
| Body | |
| Dimensions | 126 x 66 x 11.9 mm (4.96 x 2.60 x 0.47 in) |
| Weight | 149 g (5.26 oz) |
| SIM | Micro-SIM |
| Water resistant | |
| Display | |
| Type | LED-backlit LCD, |
| Size | 4.3 inches, 51.0 cm2 (~61.3% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 720 x 1280 pixels, 16:9 ratio (~342 ppi density) |
| Protection | Scratch-resistant glass |
| Platform | |
| OS | Android 2.3 (Gingerbread) |
| Chipset | Qualcomm MSM8660 Snapdragon S3 |
| CPU | Dual-core 1.5 GHz Scorpion |
| GPU | Adreno 220 |
| Memory | |
| Card slot | microSDHC (dedicated slot) |
| Internal | 11GB 1GB RAM |
| Main Camera | |
| Single | 12 MP, AF |
| Features | LED flash, panorama |
| Video | 1080p@30fps |
| Selfie camera | |
| Single | 1.3 MP |
| Video | 720p@30fps |
| Sound | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| Comms | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Direct, DLNA, hotspot |
| Bluetooth | 2.1, A2DP, EDR |
| Positioning | GPS, A-GPS, GLONASS |
| Infrared port | Yes |
| Radio | FM radio |
| USB | microUSB 2.0 |
| Features | |
| Sensors | Accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Mobile FeliCa client Digital TV and TV launcher HDMI port MP4/H.264/WMV player MP3/eAAC+/WMA/WAV player TrackID music recognition Document viewer Voice memo/dial/commands Predictive text input | |
| Battery | |
| Type | Removable Li-Ion 1900 mAh battery |
| Stand-by | Up to 440 h (2G) / Up to 410 h (3G) |
| Talk time | Up to 8 h 10 min (2G) / Up to 8 h 50 min (3G) |
| Music play | Up to 26 h |
| Stand-by | Up to 330 h |
| Talk time | Up to 9 h 30 min |
| Misc | |
| Colors | White, Black, Rouge |
| Price | About 280 EUR |