
| Sony Xperia 5 Plus - Full phone specifications | |
|---|---|
| Network | |
| Technology | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 800 / 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G bands | LTE |
| 5G bands | SA/NSA |
| Speed | HSPA, LTE, 5G (2+ Gbps DL) |
| Launch | |
| Announced | Not announced yet |
| Status | Cancelled |
| Body | |
| Dimensions | 168.2 x 71.6 x 8.1 mm (6.62 x 2.82 x 0.32 in) |
| Weight | - |
| Build | Glass front (Gorilla Glass 6), glass back (Gorilla Glass 6), aluminum frame |
| SIM | Nano-SIMNano-SIM + Nano-SIM |
| IP65/IP68 dust tight and water resistant (low pressure water jets; immersible up to 1.5m for 30 min) | |
| Display | |
| Type | OLED, HDR BT.2020 |
| Size | 6.6 inches, 101.8 cm2 (~84.5% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1080 x 2520 pixels, 21:9 ratio (~415 ppi density) |
| Protection | Corning Gorilla Glass 6 |
| Triluminos display X-Reality Engine | |
| Platform | |
| OS | Android 10 |
| Chipset | Qualcomm SM8150 Snapdragon 855 (7 nm) |
| CPU | Octa-core (1x2.84 GHz Kryo 485 & 3x2.42 GHz Kryo 485 & 4x1.78 GHz Kryo 485) |
| GPU | Adreno 640 |
| Memory | |
| Card slot | microSDXC (uses shared SIM slot) - dual SIM model only |
| Internal | 128GB 6GB RAM, 256GB 8GB RAM |
| Main Camera | |
| Quad | 12 MP, (wide), 1/1.5", predictive dual pixel PDAF, 5-axis OIS 8 MP, (periscope telephoto), PDAF, OIS, 5x optical zoom 64 MP, f/1.7, (wide), 1/1.72", 0.8µm, PDAF, OIS 12 MP, 16mm (ultrawide), 1/3.4", 1.0µm 2 MP, TOF 3D, (depth) |
| Features | Color spectrum sensor, LED flash, panorama, HDR, eye tracking |
| Video | 4K@24/30/60fps HDR, 1080p@60fps, 1080p@30fps (5-axis gyro-EIS) |
| Selfie camera | |
| Single | 8 MP, f/2.0, 24mm (wide), 1/4.0", 1.12µm |
| Features | HDR |
| Video | 1080p@30fps (5-axis gyro-EIS) |
| Sound | |
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |
| 3.5mm jack | Yes |
| 24-bit/192kHz audio Dynamic vibration system | |
| Comms | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, DLNA |
| Bluetooth | 5.0, A2DP, aptX HD, LE |
| Positioning | GPS, GLONASS, BDS, GALILEO |
| NFC | Yes |
| Radio | No |
| USB | USB Type-C 3.1, OTG |
| Features | |
| Sensors | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, gyro, proximity, barometer, compass |
| Battery | |
| Type | Li-Ion 4000 mAh |
| Charging | 18W wired, PD2.0 |
| Misc | |
| Colors | Blue, Red, Black, Grey |