
| Sony Tablet S 3G - Full tablet specifications | |
|---|---|
| Network | |
| Technology | GSM / HSPA |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 900 / 2100 |
| Speed | HSPA 14.4/5.76 Mbps |
| Launch | |
| Announced | 2011, August. Released 2011, September |
| Status | Discontinued |
| Body | |
| Dimensions | 241.2 x 174.3 x 10.1-20.6 mm |
| Weight | 625 g (1.38 lb) |
| SIM | Mini-SIM |
| Display | |
| Type | TFT |
| Size | 9.4 inches, 256.2 cm2 (~60.9% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 800 x 1280 pixels, 16:10 ratio (~161 ppi density) |
| Platform | |
| OS | Android 3.2 (Honeycomb), upgradable to 4.0.3 (Ice Cream Sandwich) |
| Chipset | Nvidia Tegra 2 T20 |
| CPU | Dual-core 1.0 GHz Cortex-A9 |
| GPU | ULP GeForce |
| Memory | |
| Card slot | SD, up to 32 GB |
| Internal | 16GB 1GB RAM, 32GB 1GB RAM |
| Main Camera | |
| Single | 5 MP, AF |
| Video | 720p@30fps |
| Selfie camera | |
| Single | VGA |
| Video | |
| Sound | |
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |
| 3.5mm jack | Yes |
| Comms | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, DLNA |
| Bluetooth | 2.1, A2DP, EDR |
| Positioning | GPS |
| Infrared port | Yes |
| Radio | No |
| USB | microUSB 2.0 (MHL TV-out), OTG |
| Features | |
| Sensors | Accelerometer, gyro, compass |
| MP4/H.264 player MP3/WAV/eAAC+/OGG player Organizer Voice memo Predictive text input | |
| Battery | |
| Type | Non-removable Li-Ion battery |
| Stand-by | Up to 400 h |
| Talk time | Up to 7 h |
| Music play | Up to 31 h |
| Misc | |
| Colors | Black |
| Price | About 260 EUR |