
| Sony SmartWatch 2 SW2 - Full phone specifications | |
|---|---|
| Network | |
| Technology | No cellular connectivity |
| 2G bands | N/A |
| GPRS | No |
| EDGE | No |
| Launch | |
| Announced | 2013, June. Released 2013, October |
| Status | Discontinued |
| Body | |
| Dimensions | 42 x 41 x 9 mm (1.65 x 1.61 x 0.35 in) |
| Weight | 122.5 g (4.34 oz) |
| Build | Glass front, aluminum frame |
| SIM | No |
| IP57 dust/water resistant (up to 1m. and 30 min) Compatible with standard 24mm straps | |
| Display | |
| Type | TFT, 65K colors |
| Size | 1.6 inches |
| Resolution | 220 x 176 pixels (~176 ppi density) |
| Platform | |
| OS | Android OS compatible |
| Memory | |
| Card slot | No |
| Camera | |
| No | |
| Sound | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | No |
| Comms | |
| WLAN | No |
| Bluetooth | 3.0 |
| Positioning | No |
| NFC | Yes |
| Radio | No |
| USB | microUSB |
| Features | |
| Sensors | Yes |
| MP3 player Voice dial/commands | |
| Battery | |
| Type | Li-Ion 225 mAh, removable |
| Misc | |
| Colors | Leather Brown, Black, Silver |
| Price | About 80 EUR |