
| Sony Ericsson Z800 - Full phone specifications | |
|---|---|
| Network | |
| Technology | GSM / UMTS |
| 2G bands | GSM 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | UMTS 2100 |
| Speed | Yes, 384 kbps |
| Launch | |
| Announced | 2005, Q1 |
| Status | Discontinued |
| Body | |
| Dimensions | 102 x 49 x 23.6 mm (4.02 x 1.93 x 0.93 in) |
| Weight | 128 g (4.52 oz) |
| SIM | Mini-SIM |
| Display | |
| Type | TFT, 256K colors |
| Size | 2.2 inches, 35 x 44 mm, 15.2 cm2 (~30.5% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 176 x 220 pixels (~128 ppi density) |
| Second external 65K colors display (101 x 80 pixels) Wallpapers, screensavers | |
| Memory | |
| Card slot | Memory Stick Duo Pro, 64 MB included |
| Phonebook | Photo call |
| Call records | 10 dialed, 10 received, 10 missed calls |
| Main Camera | |
| Single | 1.3 MP |
| Features | rotating lens, LED flash |
| Video | No |
| Selfie camera | |
| No | |
| Sound | |
| Loudspeaker | No |
| Alert types | Vibration; Downloadable polyphonic, MP3 ringtones |
| 3.5mm jack | No |
| Comms | |
| WLAN | No |
| Bluetooth | 1.1 |
| Positioning | No |
| Infrared port | Yes |
| Radio | No |
| USB | miniUSB |
| Features | |
| Sensors | |
| Messaging | SMS, EMS, MMS, Email, Instant Messaging |
| Browser | WAP 2.0/xHTML |
| Games | Yes + downloadable |
| Java | Yes |
| MP3/MP4 player Predictive text input Photo editor Organizer Voice memo | |
| Battery | |
| Type | Removable Li-Ion 900 mAh battery (BST-33) |
| Stand-by | Up to 240 h |
| Talk time | Up to 10 h |
| Misc | |
| Colors | |
| SAR EU | 1.05 W/kg (head) |