
| Sony Ericsson Z780 - Full phone specifications | |
|---|---|
| Network | |
| Technology | GSM / HSPA |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 1900 / 2100 |
| Speed | HSPA 3.6/0.384 Mbps |
| Launch | |
| Announced | 2008, April |
| Status | Discontinued |
| Body | |
| Dimensions | 92 x 49 x 16 mm (3.62 x 1.93 x 0.63 in) |
| Weight | 100 g (3.53 oz) |
| SIM | Mini-SIM |
| Display | |
| Type | TFT, 256K colors |
| Size | 2.2 inches, 15.0 cm2 (~33.2% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 240 x 320 pixels, 4:3 ratio (~182 ppi density) |
| Second external monochrome display (36 x 128 pixels) | |
| Memory | |
| Card slot | Memory Stick Micro (M2), up to 8 GB |
| Phonebook | 1000 entries, Photocall |
| Call records | 30 received, dialed and missed calls |
| Internal | 35MB |
| Main Camera | |
| Single | 2 MP |
| Video | Yes |
| Selfie camera | |
| No | |
| Sound | |
| Loudspeaker | Yes |
| Alert types | Vibration, MP3, AAC ringtones |
| 3.5mm jack | No |
| Comms | |
| WLAN | No |
| Bluetooth | 2.0, A2DP |
| Positioning | GPS, A-GPS |
| Radio | FM radio |
| USB | 2.0 |
| Features | |
| Sensors | |
| Messaging | SMS, MMS, Email, Instant Messaging |
| Browser | WAP 2.0/HTML (NetFront 3.4), RSS reader |
| Games | 3D games + downloadable |
| Java | Yes, MIDP 2.0 |
| MP3/MP4 player TrackID music recognition Photo editor Organizer Voice memo/dial | |
| Battery | |
| Type | Removable Li-Po 950 mAh battery |
| Stand-by | Up to 350 h |
| Talk time | Up to 9 h 30 min |
| Misc | |
| Colors | Grand Onyx, Amethyst Silver |
| SAR | 1.43 W/kg (head) 0.69 W/kg (body) |
| Price | About 90 EUR |