
| Sony Ericsson Z770 - Full phone specifications | |
|---|---|
| Network | |
| Technology | GSM / HSPA |
| 2G bands | GSM 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 2100 |
| Speed | HSPA 3.6/0.384 Mbps |
| Launch | |
| Announced | 2008, February. Released 2008, March |
| Status | Discontinued |
| Body | |
| Dimensions | 93 x 48 x 16 mm (3.66 x 1.89 x 0.63 in) |
| Weight | 91 g (3.21 oz) |
| SIM | Mini-SIM |
| Display | |
| Type | TFT, 256K colors |
| Size | 2.2 inches, 15.0 cm2 (~33.6% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 240 x 320 pixels, 4:3 ratio (~182 ppi density) |
| Wallpapers, screensavers | |
| Memory | |
| Card slot | Memory Stick Micro (M2), up to 8 GB |
| Phonebook | 1000 x 20 fields, Photo call |
| Call records | 30 received, dialed and missed calls |
| Internal | 32MB |
| Main Camera | |
| Single | 2 MP |
| Video | 320p@15fps |
| Selfie camera | |
| No | |
| Sound | |
| Loudspeaker | Yes |
| Alert types | Vibration; Downloadable polyphonic, MP3, AAC ringtones |
| 3.5mm jack | No |
| Comms | |
| WLAN | No |
| Bluetooth | 2.0, A2DP |
| Positioning | No |
| Radio | Stereo FM radio, RDS |
| USB | 2.0 |
| Features | |
| Sensors | |
| Messaging | SMS, MMS, Email, Instant Messaging |
| Browser | WAP 2.0/HTML (NetFront 3.4), RSS reader |
| Games | Brain Juice, Investigators, Tennis Multiplayer |
| Java | Yes, MIDP 2.0 |
| MP3/AAC player TrackID music recognition Photo editor Organizer Voice memo/dial | |
| Battery | |
| Type | Removable Li-Po 930 mAh battery (BST-38) |
| Stand-by | Up to 350 h |
| Talk time | Up to 8 h 30 min |
| Misc | |
| Colors | Vogue Red, Graphite Black,Exquisite Gold |
| SAR | 0.66 W/kg (head) 0.84 W/kg (body) |
| Price | About 110 EUR |