
| Sony Ericsson Z550 - Full phone specifications | |
|---|---|
| Network | |
| Technology | GSM |
| 2G bands | GSM 900 / 1800 / 1900 - Z550i |
| GSM 850 / 1800 / 1900 - Z550a | |
| GPRS | Class 10 |
| EDGE | No |
| Launch | |
| Announced | 2006, May |
| Status | Discontinued |
| Body | |
| Dimensions | 87.5 x 45.4 x 20 mm (3.44 x 1.79 x 0.79 in) |
| Weight | 93 g (3.28 oz) |
| SIM | Mini-SIM |
| Display | |
| Type | TFT, 256K colors |
| Size | 1.9 inches, 30 x 37 mm, 11.4 cm2 (~28.6% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 176 x 220 pixels (~148 ppi density) |
| Second external STN, mono display (128 x 36 pixels) Wallpapers, screensavers | |
| Memory | |
| Card slot | Memory Stick Micro (M2), up to 2 GB |
| Phonebook | 1000 entries, Photocall |
| Call records | 30 received, dialed and missed calls |
| Internal | 25MB |
| Main Camera | |
| Single | 1.3 MP |
| Video | QCIF |
| Selfie camera | |
| No | |
| Sound | |
| Loudspeaker | Yes |
| Alert types | Vibration; Downloadable polyphonic, MP3, AAC ringtones, composer |
| 3.5mm jack | No |
| Comms | |
| WLAN | No |
| Bluetooth | Yes |
| Positioning | No |
| Radio | Stereo FM radio, RDS |
| USB | Proprietary |
| Features | |
| Sensors | |
| Messaging | SMS, MMS, Email |
| Browser | WAP 2.0/HTML (NetFront), RSS reader |
| Games | Yes + downloadable |
| Java | Yes, MIDP 2.0 |
| Push to talk Media player (MP3, 3GP, AAC, MP4) Predictive text input Photo editor Organizer Voice memo | |
| Battery | |
| Type | Removable Li-Ion 750 mAh battery |
| Stand-by | Up to 320 h |
| Talk time | Up to 5 h |
| Misc | |
| Colors | Sterling Black, Pearl Copper |
| SAR EU | 1.24 W/kg (head) |
| Price | About 110 EUR |