
| Sony Ericsson Z200 - Full phone specifications | |
|---|---|
| Network | |
| Technology | GSM |
| 2G bands | GSM 900 / 1800 / 1900 |
| GPRS | Class 8 |
| EDGE | No |
| Launch | |
| Announced | 2003, Q3 |
| Status | Discontinued |
| Body | |
| Dimensions | 96 x 52 x 25 mm (3.78 x 2.05 x 0.98 in) |
| Weight | 98 g (3.46 oz) |
| SIM | Mini-SIM |
| Display | |
| Type | STN, 4096 colors |
| Size | |
| Resolution | 128 x 128 pixels, 1:1 ratio |
| Second external monochrome display Wallpapers, screensavers 5-way navigation key Menu shortcuts Downloadable wallpapers | |
| Memory | |
| Card slot | No |
| Phonebook | 300 entries, Photo call |
| Call records | 10 dialed, 10 received, 10 missed calls |
| Camera | |
| No | |
| Sound | |
| Loudspeaker | No |
| Alert types | Vibration; Downloadable polyphonic ringtones, composer |
| 3.5mm jack | No |
| Comms | |
| WLAN | No |
| Bluetooth | No |
| Positioning | No |
| Infrared port | Yes |
| Radio | No |
| USB | |
| Features | |
| Sensors | |
| Messaging | SMS, EMS |
| Browser | WAP 1.2.1 |
| Games | 3 - Mini-golf, AlienScum and HoneyCave 2 |
| Java | No |
| Predictive text input Organizer Stopwatch Exchangeable front cover (2 faceplates included) | |
| Battery | |
| Type | Removable Li-Ion battery |
| Stand-by | Up to 200 h |
| Talk time | Up to 4 h 30 min |
| Misc | |
| Colors | 4 - Velvet Blue, Cosmo Silver, Frosty White, Pulse Red |
| SAR EU | 0.94 W/kg (head) |