
| Sony Ericsson Z1010 - Full phone specifications | |
|---|---|
| Network | |
| Technology | GSM / UMTS |
| 2G bands | GSM 900 / 1800 |
| 3G bands | UMTS 2100 |
| Speed | Yes, 384 kbps |
| Launch | |
| Announced | 2003, Q4 |
| Status | Discontinued |
| Body | |
| Dimensions | 98.5 x 54.5 x 29 mm (3.88 x 2.15 x 1.14 in) |
| Weight | 144 g (5.08 oz) |
| SIM | Mini-SIM |
| Display | |
| Type | TFT, 65K colors |
| Size | 2.2 inches, 35 x 44 mm, 15.2 cm2 (~28.4% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 176 x 220 pixels (~128 ppi density) |
| Second display 101 x 80 pixels, 4-level grey scale Wallpapers, screensavers | |
| Memory | |
| Card slot | Memory Stick Duo, up to 128 MB, 16 MB included |
| Phonebook | 10 fields, in shared memory, Photo call |
| Call records | 10 dialed, 10 received, 10 missed calls |
| Internal | 32MB |
| Main Camera | |
| Single | 2 VGA cameras, video |
| Video | Yes |
| Selfie camera | |
| Single | Yes |
| Video | |
| Sound | |
| Loudspeaker | No |
| Alert types | Vibration; Downloadable polyphonic, MP3 ringtones, composer |
| 3.5mm jack | No |
| Comms | |
| WLAN | No |
| Bluetooth | 1.1 |
| Positioning | No |
| Infrared port | Yes |
| Radio | No |
| USB | miniUSB |
| Features | |
| Sensors | |
| Messaging | SMS, EMS, MMS, Email, Instant Messaging |
| Browser | WAP 2.0/xHTML |
| Clock | Yes |
| Alarm | Yes |
| Games | Yes + downloadable |
| Java | Yes, MIDP 2.0 |
| MP3/MP4 player SyncML Predictive text input Organizer | |
| Battery | |
| Type | Removable Li-Po 1000 mAh battery (BST-15) |
| Stand-by | Up to 450 h |
| Talk time | Up to 4 h |
| Misc | |
| Colors | |
| SAR EU | 1.41 W/kg (head) |