
| Sony Ericsson Xperia X2 - Full phone specifications | |
|---|---|
| Network | |
| Technology | GSM / HSPA |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 900 / 1900 / 2100 |
| HSDPA 850 / 1900 / 2100 - XPERIA X2a | |
| Speed | HSPA 7.2/2 Mbps |
| Launch | |
| Announced | 2009, September. Released 2010, January |
| Status | Discontinued |
| Body | |
| Dimensions | 110 x 54 x 16 mm (4.33 x 2.13 x 0.63 in) |
| Weight | 155 g (5.47 oz) |
| Keyboard | QWERTY |
| SIM | Mini-SIM |
| Optical trackpad | |
| Display | |
| Type | TFT resistive touchscreen, 65K colors |
| Size | 3.2 inches, 29.1 cm2 (~49.1% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 480 x 800 pixels, 5:3 ratio (~292 ppi density) |
| XPERIA panels UI | |
| Platform | |
| OS | Microsoft Windows Mobile 6.5/6.5.2 Professional |
| Chipset | Qualcomm MSM7200A |
| CPU | 528 MHz ARM 11 |
| GPU | Adreno 130 |
| Memory | |
| Card slot | microSDHC (dedicated slot) |
| Internal | 110MB 256MB RAM 512MB ROM |
| Main Camera | |
| Single | 8 MP, AF |
| Features | LED flash |
| Video | w480p@30fps |
| Selfie camera | |
| Videocall, via SW update | |
| Sound | |
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |
| 3.5mm jack | Yes |
| Comms | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11b/g, DLNA |
| Bluetooth | 2.1, A2DP |
| Positioning | GPS, A-GPS |
| Radio | Stereo FM (via software update) |
| USB | microUSB 2.0 |
| Features | |
| Sensors | Accelerometer |
| Browser | WAP 2.0/HTML (IE), RSS feeds |
| MP3/WAV/eAAC+/WMA player MP4/Xvid/WMV9/H.264 player TV Out YouTube application Pocket Office Photo editor Organizer Voice memo/dial Predictive text input | |
| Battery | |
| Type | Removable Li-Po 1500 mAh battery (BST-41) |
| Stand-by | Up to 500 h (2G) / Up to 640 h (3G) |
| Talk time | Up to 10 h (2G) / Up to 6 h (3G) |
| Music play | Up to 20 h |
| Misc | |
| Colors | Elegant Black, Modern Silver |
| SAR EU | 0.90 W/kg (head) |
| Price | About 140 EUR |