
| Sony Ericsson Xperia X1 - Full phone specifications | |
|---|---|
| Network | |
| Technology | GSM / HSPA |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 900 / 1900 / 2100 |
| HSDPA 850 / 1900 / 2100 - XPERIA X1a | |
| Speed | HSPA 7.2/2 Mbps |
| Launch | |
| Announced | 2008, February. Released 2008, October |
| Status | Discontinued |
| Body | |
| Dimensions | 110.5 x 52.6 x 17 mm (4.35 x 2.07 x 0.67 in) |
| Weight | 145 g (5.11 oz) |
| Keyboard | QWERTY |
| SIM | Mini-SIM |
| Optical trackpad | |
| Display | |
| Type | TFT resistive touchscreen, 65K colors |
| Size | 3.0 inches, 25.6 cm2 (~44.1% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 480 x 800 pixels, 5:3 ratio (~311 ppi density) |
| Platform | |
| OS | Microsoft Windows Mobile 6.1 Professional |
| Chipset | Qualcomm MSM7200 |
| CPU | 528 MHz ARM 11 |
| Memory | |
| Card slot | microSD (dedicated slot) |
| Internal | 256MB RAM, 512MB ROM |
| Main Camera | |
| Single | 3.15 MP, AF |
| Features | LED flash |
| Video | 480p@30fps |
| Selfie camera | |
| Single | Videocall camera |
| Video | |
| Sound | |
| Loudspeaker | Yes |
| Alert types | Vibration; Downloadable polyphonic, MP3 ringtones, composer |
| 3.5mm jack | Yes |
| Comms | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11b/g |
| Bluetooth | 2.0, A2DP |
| Positioning | GPS, A-GPS |
| Radio | Stereo FM radio, RDS |
| USB | miniUSB 2.0 |
| Features | |
| Sensors | |
| Browser | WAP 2.0/HTML (IE), RSS feeds |
| MP3/AAC/MP4 player Pocket Office Photo editor Organizer Predictive text input Voice memo/dial | |
| Battery | |
| Type | Removable Li-Po 1500 mAh battery (BST-41) |
| Stand-by | Up to 833 h (2G) / Up to 640 h (3G) |
| Talk time | Up to 10 h (2G) / Up to 6 h (3G) |
| Misc | |
| Colors | Solid Black, Steel Silver |
| SAR EU | 0.57 W/kg (head) |
| Price | About 220 EUR |