
| Sony Ericsson Xperia PLAY - Full phone specifications | |
|---|---|
| Network | |
| Technology | GSM / HSPA |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 900 / 2100 |
| HSDPA 850 / 1900 / 2100 / 800 | |
| Speed | HSPA 7.2/5.76 Mbps |
| Launch | |
| Announced | 2011, February. Released 2011, March |
| Status | Discontinued |
| Body | |
| Dimensions | 119 x 62 x 16 mm (4.69 x 2.44 x 0.63 in) |
| Weight | 175 g (6.17 oz) |
| SIM | Mini-SIM |
| Display | |
| Type | LED-backlit LCD, |
| Size | 4.0 inches, 44.1 cm2 (~59.8% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 480 x 854 pixels, 16:9 ratio (~245 ppi density) |
| Touch-sensitive gaming controls PSP like gaming buttons Timescape UI | |
| Platform | |
| OS | Android 2.3.4 (Gingerbread) |
| Chipset | Qualcomm MSM8255 Snapdragon S2 |
| CPU | 1.0 GHz Scorpion |
| GPU | Adreno 205 |
| Memory | |
| Card slot | microSDHC (dedicated slot), 8 GB included |
| Internal | 400MB 512MB RAM |
| Main Camera | |
| Single | 5 MP, AF |
| Features | LED flash |
| Video | 720p |
| Selfie camera | |
| Single | VGA |
| Video | |
| Sound | |
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |
| 3.5mm jack | Yes |
| Comms | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, DLNA, hotspot |
| Bluetooth | 2.1, A2DP, EDR |
| Positioning | GPS, A-GPS, GLONASS |
| Radio | No |
| USB | microUSB 2.0, OTG |
| Features | |
| Sensors | Accelerometer, proximity, compass |
| Browser | WAP 2.0/xHTML, HTML5, Adobe Flash |
| Dedicated game store MP4/H.264/WMV player MP3/eAAC+/WMA/WAV player Organizer Document viewer/editor Voice memo/dial/commands Predictive text input (Swype) | |
| Battery | |
| Type | Removable Li-Ion 1500 mAh battery |
| Stand-by | Up to 425 h (2G) / Up to 413 h (3G) |
| Talk time | Up to 8 h 25 min (2G) / Up to 6 h 25 min (3G) |
| Music play | Up to 31 h |
| Misc | |
| Colors | Black, White, Stealth Blue (for Play 4G), Orange |
| SAR EU | 0.36 W/kg (head) |
| Price | About 140 EUR |