
| Sony Ericsson Xperia neo V - Full phone specifications | |
|---|---|
| Network | |
| Technology | GSM / HSPA |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 900 / 2100 - MT11i |
| HSDPA 850 / 1900 / 2100 - MT11a | |
| Speed | HSPA 7.2/5.76 Mbps |
| Launch | |
| Announced | 2011, August. Released 2011, October |
| Status | Discontinued |
| Body | |
| Dimensions | 116 x 57 x 13 mm (4.57 x 2.24 x 0.51 in) |
| Weight | 126 g (4.44 oz) |
| SIM | Mini-SIM |
| Display | |
| Type | LED-backlit LCD, |
| Size | 3.7 inches, 37.7 cm2 (~57.1% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 480 x 854 pixels, 16:9 ratio (~265 ppi density) |
| Protection | Scratch-resistant glass |
| Platform | |
| OS | Android 2.3.4 (Gingerbread), upgradable to 4.0 (Ice Cream Sandwich) |
| Chipset | Qualcomm MSM8255 Snapdragon S2 |
| CPU | 1.0 GHz Scorpion |
| GPU | Adreno 205 |
| Memory | |
| Card slot | microSDHC (dedicated slot), 2 GB included |
| Internal | 1GB (320MB user available), 512MB RAM |
| Main Camera | |
| Single | 5 MP, AF |
| Features | LED flash, panorama |
| Video | 720p@30fps |
| Selfie camera | |
| Single | VGA |
| Video | |
| Sound | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| Comms | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, DLNA, hotspot |
| Bluetooth | 2.1, A2DP, EDR |
| Positioning | GPS, A-GPS |
| Radio | Stereo FM radio, RDS |
| USB | microUSB 2.0, OTG |
| Features | |
| Sensors | Accelerometer, proximity, compass |
| ANT+ HDMI port MP4/H.264/WMV player MP3/WMA/WAV/eAAC+ player TrackID music recognition Organizer Document viewer Voice memo/dial/commands Predictive text input (T9 Trace) | |
| Battery | |
| Type | Removable Li-Po 1500 mAh battery |
| Stand-by | Up to 430 h (2G) / Up to 400 h (3G) |
| Talk time | Up to 6 h 55 min (2G) / Up to 7 h (3G) |
| Music play | Up to 31 h |
| Misc | |
| Colors | White, Blue Gradient, Silver |
| SAR EU | 1.10 W/kg (head) |
| Price | About 150 EUR |