
| Sony Ericsson W980 - Full phone specifications | |
|---|---|
| Network | |
| Technology | GSM / HSPA |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 2100 |
| Speed | HSPA 3.6/0.384 Mbps |
| Launch | |
| Announced | 2008, February. Released 2008, July |
| Status | Discontinued |
| Body | |
| Dimensions | 92 x 46 x 16.9 mm (3.62 x 1.81 x 0.67 in) |
| Weight | 100 g (3.53 oz) |
| SIM | Mini-SIM |
| Display | |
| Type | TFT, 256K colors |
| Size | 2.2 inches, 15.0 cm2 (~35.4% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 240 x 320 pixels, 4:3 ratio (~182 ppi density) |
| Second external TFT display, 256K colors (176 x 176 pixels) | |
| Memory | |
| Card slot | No |
| Phonebook | 1000 x 20 fields, Photo call |
| Call records | 30 received, dialed and missed calls |
| Internal | 8GB |
| Main Camera | |
| Single | 3.15 MP |
| Video | Yes |
| Selfie camera | |
| Single | Videocall camera |
| Video | |
| Sound | |
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |
| Alert types | Vibration; Downloadable polyphonic, MP3, AAC ringtones |
| 3.5mm jack | No |
| Comms | |
| WLAN | No |
| Bluetooth | 2.0, A2DP |
| Positioning | No |
| Radio | Stereo FM radio, RDS; FM transmitter |
| USB | 2.0 |
| Features | |
| Sensors | Accelerometer |
| Messaging | SMS, EMS, MMS, Email, Instant Messaging |
| Browser | WAP 2.0/xHTML, HTML (NetFront), RSS reader |
| Games | Yes + downloadable |
| Java | Yes, MIDP 2.0 |
| Walkman player TrackID music recognition Shake control Predictive text input Photo editor Organizer Voice memo | |
| Battery | |
| Type | Removable Li-Po 930 mAh battery (BST-38) |
| Stand-by | Up to 370 h (2G) / Up to 360 h (3G) |
| Talk time | Up to 9 h (2G) / Up to 4 h 30 min (3G) |
| Misc | |
| Colors | Piano Black, Opera Brown, Violin Red |
| SAR EU | 0.67 W/kg (head) |
| Price | About 150 EUR |