
| Sony Ericsson W900 - Full phone specifications | |
|---|---|
| Network | |
| Technology | GSM / UMTS |
| 2G bands | GSM 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | UMTS 2100 |
| Speed | Yes, 384 kbps |
| Launch | |
| Announced | 2005, October |
| Status | Discontinued |
| Body | |
| Dimensions | 109 x 49 x 24 mm (4.29 x 1.93 x 0.94 in) |
| Weight | 148 g (5.22 oz) |
| SIM | Mini-SIM |
| Display | |
| Type | TFT, 256K colors |
| Size | 2.2 inches, 33 x 45 mm, 15.0 cm2 (~28.1% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 240 x 320 pixels, 4:3 ratio (~182 ppi density) |
| Wallpapers, screensavers | |
| Memory | |
| Card slot | Memory Stick Duo Pro, up to 4 GB |
| Phonebook | 1000 x 27 fields, Photo call |
| Call records | 30 received, dialed and missed calls |
| Internal | 470MB |
| Main Camera | |
| Single | 2 MP, AF |
| Features | LED flash |
| Video | 320p |
| Selfie camera | |
| Single | Yes |
| Video | |
| Sound | |
| Loudspeaker | Yes |
| Alert types | Vibration; Downloadable polyphonic, MP3 ringtones, composer |
| 3.5mm jack | No |
| Comms | |
| WLAN | No |
| Bluetooth | 2.0 |
| Positioning | No |
| Infrared port | Yes |
| Radio | FM radio (integrated in the supplied remote control) |
| USB | Proprietary |
| Features | |
| Sensors | |
| Messaging | SMS, EMS, MMS, Email, Instant Messaging |
| Browser | WAP 2.0/xHTML, HTML (NetFront) |
| Games | Yes + downloadable |
| Java | Yes, MIDP 2.0 |
| Predictive text input Organizer IR transfer between compatible phones | |
| Battery | |
| Type | Removable Li-Po 900 mAh battery (BST-33) |
| Stand-by | Up to 370 h |
| Talk time | Up to 8 h 40 min |
| Misc | |
| Colors | Black, White |
| Price | About 270 EUR |