
| Sony Ericsson W888 - Full phone specifications | |
|---|---|
| Network | |
| Technology | GSM |
| 2G bands | GSM 900 / 1800 / 1900 |
| GPRS | Class 10 |
| EDGE | No |
| Launch | |
| Announced | 2007, February |
| Status | Discontinued |
| Body | |
| Dimensions | 103 x 46.5 x 9.5 mm (4.06 x 1.83 x 0.37 in) |
| Weight | 72 g (2.54 oz) |
| SIM | Mini-SIM |
| Display | |
| Type | TFT, 256K colors |
| Size | 1.8 inches, 10.0 cm2 (~20.9% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 240 x 320 pixels, 4:3 ratio (~222 ppi density) |
| Wallpapers, screensavers | |
| Memory | |
| Card slot | Memory Stick Micro (M2), up to 4 GB, 1 GB included |
| Phonebook | 1000 x 20 fields, Photo call |
| Call records | 30 received, dialed and missed calls |
| Internal | 10MB |
| Main Camera | |
| Single | 2 MP |
| Video | QCIF |
| Selfie camera | |
| No | |
| Sound | |
| Loudspeaker | Yes |
| Alert types | Vibration; Downloadable polyphonic, MP3, AAC ringtones, composer |
| 3.5mm jack | No |
| Comms | |
| WLAN | No |
| Bluetooth | 2.0, A2DP |
| Positioning | No |
| Radio | No |
| USB | 2.0 |
| Features | |
| Sensors | |
| Messaging | SMS, MMS, Email, Instant Messaging |
| Browser | WAP 2.0/HTML (NetFront), RSS reader |
| Games | Yes + downloadable |
| Java | Yes, MIDP 2.0 |
| Walkman player 2.0 Chinese input method TrackID music recognition Predictive text input Photo editor Organizer Voice memo/dial | |
| Battery | |
| Type | Removable Li-Ion battery |
| Stand-by | Up to 425 h |
| Talk time | Up to 6 h 30 min |
| Misc | |
| Colors | Flame Black, Steel Silver |
| SAR | 1.47 W/kg (head) 0.90 W/kg (body) |
| Price | About 130 EUR |