
| Sony Ericsson W205 - Full phone specifications | |
|---|---|
| Network | |
| Technology | GSM |
| 2G bands | GSM 900 / 1800 |
| GSM 850 / 1900 -W205a | |
| GPRS | Class 10 |
| EDGE | No |
| Launch | |
| Announced | 2009, March. Released 2009, July |
| Status | Discontinued |
| Body | |
| Dimensions | 92 x 47 x 16.4 mm (3.62 x 1.85 x 0.65 in) |
| Weight | 96 g (3.39 oz) |
| SIM | Mini-SIM |
| Display | |
| Type | TFT, 65K colors |
| Size | 1.8 inches, 10.2 cm2 (~23.6% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 128 x 160 pixels (~114 ppi density) |
| Memory | |
| Card slot | Memory Stick Micro (M2), up to 2 GB |
| Phonebook | 1000 contacts, Photo call |
| Call records | 30 received, dialed and missed calls |
| Internal | 5MB |
| Main Camera | |
| Single | 1.3 MP |
| Video | Yes |
| Selfie camera | |
| No | |
| Sound | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | No |
| Comms | |
| WLAN | No |
| Bluetooth | 2.0 |
| Positioning | No |
| Radio | Stereo FM radio, RDS |
| USB | 2.0 |
| Features | |
| Sensors | |
| Messaging | SMS, MMS |
| Browser | WAP 2.0/HTML (Opera Mini) |
| Games | Yes + downloadable |
| Java | Yes, MIDP 2.0 |
| Walkman media player TrackID music recognition Predictive text input Organizer Voice memo | |
| Battery | |
| Type | Removable Li-Ion battery |
| Stand-by | Up to 425 h |
| Talk time | Up to 9 h |
| Music play | Up to 13 h 30 min |
| Misc | |
| Colors | Ambient Black, Sakura Pink, Windy Blue |
| SAR EU | 0.87 W/kg (head) |
| Price | About 80 EUR |