
| Sony Ericsson TM506 - Full phone specifications | |
|---|---|
| Network | |
| Technology | GSM / HSPA |
| 2G bands | GSM 850 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 1700 / 2100 |
| Speed | HSPA 3.6/0.384 Mbps |
| Launch | |
| Announced | 2008, August. Released 2008, September |
| Status | Discontinued |
| Body | |
| Dimensions | 95 x 48 x 17 mm (3.74 x 1.89 x 0.67 in) |
| Weight | 96 g (3.39 oz) |
| SIM | Mini-SIM |
| Display | |
| Type | TFT, 256K colors |
| Size | 2.0 inches, 12.4 cm2 (~27.2% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 240 x 320 pixels, 4:3 ratio (~200 ppi density) |
| Secondary external monochrome display, 36 x 128 pixels | |
| Memory | |
| Card slot | Memory Stick Micro (M2) |
| Phonebook | 1000 contacts, Photo call |
| Call records | 30 received, dialed and missed calls |
| Internal | 35MB |
| Main Camera | |
| Single | 2 MP |
| Video | Yes |
| Selfie camera | |
| No | |
| Sound | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | No |
| Comms | |
| WLAN | No |
| Bluetooth | 2.0, A2DP |
| Positioning | GPS, A-GPS |
| Radio | No |
| USB | Proprietary |
| Features | |
| Sensors | |
| Messaging | SMS, MMS, Email, Push Email, IM |
| Browser | WAP 2.0/HTML (NetFront) |
| Games | Yes + downloadable |
| Java | Yes, MIDP 2.0 |
| MP3/eAAC+/WMA player MP4 player Predictive text input Organizer Voice memo | |
| Battery | |
| Type | Removable Li-Po 950 mAh battery |
| Stand-by | Up to 250 h (2G) / Up to 250 h (3G) |
| Talk time | Up to 9 h 30 min (2G) / Up to 3 h 30 min (3G) |
| Misc | |
| Colors | Chrome with Amber, Emerald, Scarlet |
| SAR | 1.43 W/kg (head) 0.62 W/kg (body) |
| Price | About 80 EUR |